Onnistumisia HIFK Gymnasticsin luokkakilpailuissa!

2.11.2021

Upeasti sujunutta kisakautta jatkettiin viikonloppuna Helsingissä HIFK Gymnastics luokkakilpailuissa. Kilpailuihin osallistui voimistelijoitamme Vadelmista, Jadeista, Helmistä, Safiireista, Pioneista, Mintuista, Pippureista ja Limeistä.


B-luokan nuoremmissa Siru Ilvander keräsi huikeat VII kategorian pisteet ja voimisteli tyylikkäästi kultaa.

B-luokan vanhemmissa Peppi Heikkinen nousi hopealle VI kategorian pisteillä. Manteli Kuusisto oli hienosti V kategorialla kilpailun kuudes, Felicia Iljamo IV kategorialla yhdeksäs ja Fiona Sundell IV kategorialla kymmenes.

C-luokan nuoremmissa käytiin erittäin kovatasoinen kilpailu, jossa Myy Virtanen nappasi huikealla VII kategorialla hopeaa! Elena Kero ja Olivia Uutela nousivat hienosti jaetulle sijalle kuusi, molemmat VI kategorian pisteillä.

C-luokan vanhemmissa Pyrkivän Kerttu Lehtonen nousi häikäisevästi kisan voittoon upeilla VII kategorian pisteillä! Kisassa nähtiin huikeita suorituksia, kun Helmi Seppä voimisteli VI kategorialla neljänneksi, Inna Silanterä samalla kategorialla viidenneksi, Amanda Kummala V kategorialla kuudenneksi ja Sofia Särs V kategorialla kahdeksanneksi.

D-luokan nuoremmissa Stiina Nikkola jatkoi huikeaa kisakautta ja nappasi VII kategorialla kultaa. Nanna Sintonen voimisteli hienosti V kategorian pisteillä kilpailu sijalle 8.

D-luokan vanhemmissa Mette Lindroos voimisteli hienosti kisan neljänneksi ja Venla Pajakkala kuudenneksi, molemmat tytöt V kategorian pisteillä.

E-luokan vanhemmissa Betta Bergström voimisteli hienosti neliottelun sijalle 13 pisteillä 40,750. Betta nousi myös puomikilpailussa pisteillä 10,000 kymmenen parhaan joukkoon sijalle 8, ja Elsa Manninen pisteillä 9,950 sijalle 9.


Maajoukkuelinjan 1. luokassa Emma Kervilä voimisteli hienosti neliottelun sijalle kahdeksan pisteillä 30,250.

Maajoukkuelinjan 2. luokassa Linda Laine voimisteli upeasti kilpailun kultaa pisteillä 49,200. Lumina Mäkeläinen nappasi kisasta pronssia pisteillä 47,200. Lisäksi Lindalle hypyn kultaa pistein 13,450 ja nojapuiden kultaa pistein 12,400, sekä Luminalle hypyn pronssia pistein 13,350, puomin hopeaa pistein 11,600 ja permannon pronssia pistein 13,250.


Onnittelut huikeasta kisasta voimistelijoille, sekä valmentajille Iiralle, Lauralle, Sannamarille, Vilhelmiinalle, Ainolle, Heinille, Kialle, Maijalle, Sirkulle ja Sonjalle!