Koulutukset, naisten telinevoimistelu

Kuva: Sunlive
Kuva: Sunlive

I-TASO

Osa 1, Voimisteluohjaajan startti tai korvaava

  1. Alina Heikkilä
  2. Aili Kaisanlahti 2021 (osa 1)
  3. Anna Peltoniemi 2021
  4. Anni Björqvist 2021 (osa 2)
  5. Essi Rantanen 2018
  6. Fanny Ekholm
  7. Helmiina Laitinen 2021
  8. Hilla Flygare 2021 (osa 2)
  9. Iida Vierelä 2015
  10. Iina Rautio
  11. Jasmin Laine
  12. Jenna Koskinen 2020
  13. Julia Jaatinen 2021
  14. Jenna Murto 2021
  15. Kia Haavisto 2021
  16. Kukka Lindholm
  17. Laura Kumpula
  18. Linnea Peltoniemi 2021
  19. Lyydia Tättilä 2021
  20. Melinda Puurula 2015
  21. Nea Kettunen 2015
  22. Nella Ahdeala 2020
  23. Nina Vuontela
  24. Olivia Vanto 2021
  25. Oona Bäckman 2021
  26. Roosa Suvanto
  27. Roosa Vuorinen
  28. Saara Mattila
  29. Sanna Pihl-Nikula
  30. Sirkku Korpela 2020
  31. Tiina Huynh
  32. Venla Erkkilä
  33. Vilhelmiina Ijäs 2021
  34. Vilhelmiina Paijula 

Osa 2, Voimistelukoulu, Oppiminen ja ohjaaminen tai korvaava

  1. Iida Vierelä 2016

Osa 3, Monipuolista harjoittelua, Voimistelutaito tai korvaava

  1. Anita Nuutinen
  2. Carita Berntsson
  3. Jasmin Laine
  4. Pirkko Sjöblom
  5. Sanna Pihl-Nikula

Voimistelukoulu osat 1-3 tai täydennyskoulutus tai korvaava

  1. Anna Holmström
  2. Ellinoora Saarinen 2018
  3. Heini Laukkanen
  4. Henrietta Soininen
  5. Jaenette Hansen
  6. Johanna Björkqvist
  7. Katri Louko
  8. Kia Hietakangas
  9. Kia Nyqvist
  10. Nicole Björk
  11. Noora Lempinen
  12. Nora Murtonen 2014
  13. Sabella Eskelin
  14. Salla Laeslahti
  15. Sanni Marttinen
  16. Sonja Louko
  17. Yasemin Demirtas

Lajitaidon peruskoulutus tai korvaava

  1. Anita Nuutinen
  2. Anna Holmström
  3. Annaliisa Kalves
  4. Anneli Auranen
  5. Carita Berntsson
  6. Hanna-Reeta Hyvärinen
  7. Janette Koskinen
  8. Katri Louko
  9. Kia Hietakangas 2018
  10. Kukka Lindholm
  11. Mari Lahti
  12. Marjo Helin
  13. Roosa Vuorinen (JV)
  14. Sonja Louko 2018
  15. Susanna Virta

Fyysisen valmennuksen peruskoulutus tai korvaava

  1. Anita Nuutinen
  2. Annaliisa Kalves
  3. Anneli Auranen
  4. Carita Berntsson
  5. Hanna-Reeta Hyvärinen
  6. Janette Koskinen
  7. Kukka Lindholm
  8. Mari Lahti
  9. Marjo Helin
  10. Roosa Vuorinen
  11. Sanni Marttinen
  12. Susanna Virta

Valmennuksen suunnittelun ja seurannan peruskoulutus tai korvaava

  1. Nella Ahdeala 2020

 >>> I-TASON TUTKINTO: Voimisteluvalmentajien peruskoulutus (100 h)

  1. Alexandra Ivanova 2015
  2. Iira Murtonen 2008
  3. Laura Tuominen 2012
  4. Maria Sjöblom 2008
  5. Miia Nuutinen
  6. Minna Saikkonen 2006
  7. Nina Nivanaho 2012
  8. Outi Kiili 1999
  9. Pauliina Juujärvi 2008
  10. Sannamari Lähde 2015
  11. Satu Murtonen
  12. Tea Mattila 2015

I-tason täydennyskoulutus Noviisit

  1. Iira Murtonen 2010
  2. Laura Tuominen 2011
  3. Maiju Vinni 2010
  4. Maria Sjöblom 2012
  5. Nina Nivanaho 2012
  6. Sannamari Lähde 2014



II-TASO

II-TASON TUTKINTO: Voimisteluvalmentajien jatkokoulus (100 h)

  1. Iira Murtonen 2013
  2. Laura Tuominen 2020
  3. Maria Sjöblom 2013
  4. Nina Nivanaho 2015
  5. Sannamari Lähde 2016
  6. Terhi Nyberg 2013

III-TASO

III-TASON tutkinto: Voimisteluvalmentajien lajitutkinto

  1. Iira Murtonen 2014
  2. Sannamari Lähde 2019

Liikunnan ammattitutkinto

Liikuntaneuvoja

  1. Terhi Nyberg, Lasten ja nuorten valmennus, Kisakallio 2010
  2. Iira Murtonen, Lasten ja nuorten valmennus, Vierumäki 2014
  3. Minna Saikkonen, Varala 2015

Valmentajan ammattitutkinto

  1. Iira Murtonen, Vierumäki 2019
  2. Sannamari Lähde, Vierumäki 2019

FIG AKATEMIA

Taso 2

  1. Marika Nurmikko, Rovaniemi 2009

Taso 3

  1. Satu Murtonen, Frankfurt 2012