Mitalisadetta Turun Urheiluliiton kilpailuista!

11.4.2022

Viikonloppuna 9.-10.4.2022 kisattiin Turun Urheiluliiton järjestämissä luokkakilpailuissa Turussa. 

B-luokan nuorempien kilpailussa huikeat seitsemän Pyrkivän voimistelijaa ylsi kymmenen parhaan joukkoon. Neloisvoiton nappasivat Luna Sinisalo kategorialla VII, Iida Urponen kategorialla VII, Sofia Laurila kategorialla VI ja 
Minea Virtanen kategorialla VI. Nuorempien huikeaa menestystä täydensivät Pinja Skog sijalla 7 (kat IV), Aava Kiviniemi sijalla 9 (kat IV) ja Ellen Kiviniemi sijalla 10 (kat III).

B-luokan vanhemmissa Manteli Kuususto voimisteli hopeaa hienoilla V kategorian pisteillä. B-luokan upean kokonaisuuden viimeistelivät Fiona Sundell sijalla 4 (kat V), Eveliina Hilden sijalla 5 (kat V), Lauha Korhonen sijalla 6 (kat IV) ja Eevi Aaltonen sijalla 7 (kat IV).

C-luokan nuoremmissa noustiin tyylikkäästi kärkisijoille; Olivia Uutela taituroi hopeaa kategoria VI pisteillä ja Ilona Salokannel nappasi pronssia samalla kategorialla. Elena Kero oli hienosti neljäs (kat VI), Siru Ilvander viides (kat V) ja Pihla Enberg seitsemäs (kat IV).

Myös C-luokan vanhemmissa oltiin hienosti kymmenen parhaan joukossa. Ilona Olenius nappasi upeasti pronssia V kategorian pisteillä. Erinomaisia suorituksia esittivät myös Inna Silanterä sijalta 4 (kat IV), Selma Tanttu sijalta 5 (kat IV), Cecilia Iljamo sijalta 6 (kat IV) sekä Helka Haanpää sijalta 7 (kat IV).

D-luokan nuoremmissa Selja Gonzales taituroi kilpailun voittoon V kategorian pisteillä! Hasania Bakkar oli samalla kategorialla upeasti kolmas. Myy Virtanen voimisteli hienosti kilpailun sijalle 6 (kat III). 

F-luokan nuoremmissa Nanna Sintonen nappasi neliottelun kultaa (40,600), ja Isabella Kuzmanovski voimisteli upeasti pronssille (40,450). Venla Pajakkala oli hienosti neliottelun kahdeksas (38,350). Lisäksi kisasta Isabellalle nojapuiden pronssia, puomin hopeaa ja permannon hopeaa, Nannalle puomin kultaa ja Mette Lindroosille puomin pronssia.

Voimistelijamme menestyivät hienosti myös joukkuekilpailuissa; B-luokan joukkueelle kultaa, C-luokan joukkueelle kultaa, D-luokan joukkueelle kultaa ja F-luokan joukkueelle pronssia.

Valtavasti onnea kaikille kilpailuissa onnistuneille voimistelijoille, sekä seuran valmennustiimille!

Katso kaikki tulokset tästä.