Kisakautta jatkettiin Helsingissä 19.-20.4., kotiintuomisina hienoja onnistumisia!

1.5.2024

Kilparyhmät 2-3 sekä osa maajoukkueryhmän voimistelijoista jatkoivat hienosti alkanutta kisakautta Fliku -82:n kilpailuissa Helsingissä 19.-20.4.

B-luokan nuoremmissa Mila Meriläinen voimisteli upeasti pronssille! Kymmenen parhaan joukkoon suoriutuivat myös neljänneksi taituroinut Aida Meriläinen sekä kahdeksanneksi voimistellut Miana Harmanen. Lisäksi kilpailussa edustivat tyylikkäästi voimistelijamme Lotta Matomäki, Sofia Joutsa, Nella Lehtonen sekä Inna Laaksonen.

C-luokan nuorempien kilpailussa Lilja Moisio nousi hienosti kilpailun sijalle viisi! Kisassa taituroivat myös Siiri Kuusela, Pinja Skog, Aava Kiviniemi, Aida-Elma Tammila ja Pihla Salmela.

D-luokan nuoremmissa Pyrkivä Gymnasticsille huikea kaksoisvoitto; Luna Sinisalo nappasi tyylikkäillä suorituksilla kultaa ja Sofia Laurila voimisteli hopeaa! Minea Virtanen nousi upeasti kilpailun sijalle neljä. Kisassa edusti hienosti myös voimistelijamme Iida Urponen.

Myös D-luokan vanhemmissa seuramme voimistelijat näyttivät parastaan. Kolmoisvoittoon taituroivat kultaa voimistellut Olivia Uutela, hopealle voimistellut Ilona Salokannel ja pronssia napannut Cecilia Iljamo

Maajoukkuelinjan 1. luokassa Milla Nurmikko voimisteli huikeilla neliottelupisteillä 33,800 kultaa. Hasania Bakkar puolestaan nappasi itselleen pisteillä 32,500 neliottelun pronssia ja nousupisteet seuraavaan luokkaan! Helka Haanpää voimisteli kilpailussa hienot pisteet 31,800 ja sijoittui upeasti kisan viidenneksi.


Isot onnittelut kilpailuissa mukana olleille voimistelijoille sekä valmennustiimille! Kaikki kisatulokset näet tästä.