Pyrkivälle JunnuGym-kilpailuista kolme mitalisijaa!

12.10.2022

Voimistelijamme edustivat 7.-9.10.2022 käydyissä JunnuGym-kilpailussa tyylillä; Pyrkivään yksi kulta, kaksi hopeaa, yksi neljäs ja yksi kuudes sija! Kilpailut käytiin Turussa Alfan liikuntakeskuksessa, järjestelyistä vastasi Turun Urheiluliitto.

B-luokan joukkueemme nappasi upeasti kultaa lauantaina  8.10. käydyssä kilpailussa. Kisa oli äärimmäisen tiukka; kärkijoukkueet Pyrkivä Gymnastics ja HIFK Gymnastics päätyivät lopulta tismalleen samoihin loppupisteisiin. Sijoitukset ratkottiin sääntöjen mukaan joukkueiden kolmen parhaan telineen yhteistuloksen perusteella. Kultajoukkueessa voimistelivat Aava Kiviniemi, Aida-Elma Tammila, Aina Rauhansuu, Eevi Aaltonen, Ellen Kiviniemi, Lily Virranheimo, Manteli Kuusisto, Minea Virtanen, Pinja Skog, Siiri Kuusela ja Sofia Laurila

Pyrkivä Gymnasticsin C-luokan joukkue nousi sunnuntaisessa JunnuGym-kilpailussa hienosti palkintokorokkeelle, ja tytöt saivat kaulaansa hopeiset mitalit! Mitalijoukkueessa taituroivat Amanda Aalto, Cecilia Iljamo, Iida Urponen, Inna Silanterä, Peppi Heikkinen, Pihla Enberg ja Saara Kuusela.

Myös D-luokan joukkuekilpailussa Pyrkivä Gymnasticsin voimistelijat ylsivät upeasti kovatasoisen kisan toiselle sijalle. Joukkueessa voimistelivat Aurora Nygård, Helka Haanpää, Ilona Olenius, Ilona Salokannel, Kerttu Lehtonen, Mona Nylund, Myy Virtanen, Olivia Uutela ja Siru Ilvander.

E-luokassa Pyrkivän tiimi taituroi hienosti kovatasoisen kisan sijalle kuusi. Joukkueessa voimistelivat Betta Bergström, Ella Airaksinen, Helmi Seppä, Isabella Kuzmanovski, Liina Luukkaa, Silja Korhonen ja Venla Pajakkala.

JunnuGym Openissa Pyrkivä Gymnasticsin joukkue taituroi tyylikkäästi kisassa neljänneksi. Oman kisakautensa avasivat joukkueessa voimistelleet Emma Kervilä, Essi Keskitalo, Linda Jewander, Linda Laine, Lumina Mäkeläinen, Miisa Kuukasjärvi ja Stiina Nikkola. JunnuGym Openissa kilpailu käytiin maajoukkuelinjan 2. luokan sääntöjä noudattaen. 

Lämpimät onnittelut kaikille huikeille voimistelijoille ja mahtavalle valmennustiimille! Katso kaikki tulokset tästä.

Tiesitkö? JunnuGymissä kilpaillaan muista kisatapahtumista poiketen vain joukkuekilpailuissa. Jokaisella telineellä suorittaa kustakin seurasta neljä voimistelijaa, joista kolmen parhaan pisteet lasketaan mukaan joukkuetulokseen.