Upeita suorituksia JunnuGym-joukkuekilpailuissa

6.11.2023

Seuramme voimistelijoita osallistui jälleen vuosittaiseen JunnuGym-kilpailuun. Tänä syksynä kilpailut järjestettiin Tampereella 27.-29.10.2023.

JunnuGymissä kilpaillaan vain joukkuekilpailun muodossa. Kukin seura voi lähettää jokaiseen JunnuGym-luokkaan yhden joukkueen; neljä voimistelijaa kilpailee jokaisella telineellä ja kolmen parhaan pisteet lasketaan joukkuetulokseen. Pyrkivä Gymnasticsillä oli upeasti joukkue kaikissa JunnuGym-luokissa!

B-JunnuGymissä voimistelijamme loistivat kovatasoisessa kisassa! Joukkueemme nousi tyylikkäillä suorituksilla erittäin tasaväkisen kisan sijalle 4; pronssi jäi tällä kertaa vain 0,05 pisteen päähän. Joukkueessa voimistelivat Emma Aaltonen, Aida Meriläinen, Aini Keränen, Ilona Suvanto, Mila Meriläinen, Elli Aarrekorpi, Claudia Mattson, Iida Hämäläinen, Iida Eko ja Giulia Sabbatini. Huikeaa työtä kaikki B-luokan taiturit! 

Sekä C-JunnuGymissä että D-JunnuGymissä Pyrkivä Gymnasticsin joukkue nappasi yloivoimaisesti kultaa! C-JunnuGymissä kultaisen mitalin saivat kaulaansa Ida Correia Noca, Sofia Laurila, Siiri Kuusela, Minea Virtanen, Elina Immonen ja Lilja Moisio. D-JunnuGymissä korkeimmalle palkintokorokkeelle pääsivät kiipeämään Ilona Salokannel, Luna Sinisalo, Olivia Uutela, Cecilia Iljamo ja Saara Kuusela. Huikeaa työtä koko jengi!

E-JunnuGymissä joukkueemme taituroi hienosti kilpailun sijalle 6! Kisassa nähtiin upeita suorituksia voimistelijoiltamme Myy Virtaselta, Mona Nylundilta, Selma Tantulta, Kerttu Lehtoselta, Ilona Oleniukselta ja Helka Haanpäältä.

G-JunnuGymissä Pyrkivä Gymnasticsille huikeasti pronssia! Onnistuneita suorituksia esittivät mitalinsa ansainneet Isabella Kuzmanovski, Alexandra Virko, Esteri Kiili, Lumi Seppälä, Hasania Bakkar, Milla Nurmikko, Silja Korhonen ja Nanna Sintonen. Onnittelut!

JunnuGym Openissa voimistelijamme taituroivat joukkueena sijalle 4! Joukkueessa voimistelivat Linda Jewander, Miisa Kuukasjärvi, Stiina Nikkola, Emma Kervilä ja Lumina Mäkeläinen.


Pyrkivä Gymnasticsiltä nähtiin näissäkin kilpailuissa huikea ja tyylikäs seuraedustus! Onnittelut kaikille mukana olleille voimistelijoille sekä valmennustiimille onnistuneista suorituksista ja hyvästä kilpailusta!

Katso kaikki kilpailun tulokset tästä.