Linda Jewanderille huikeita onnistumisia Oulun SM-kisoissa!

25.3.2024

Pyrkivä Gymnasticsiä edustava Linda Jewander onnistui upeasti telinevoimistelun tyttöjen suomenmestaruuskilpailuissa Oulussa!

Linda edusti tyylillä telinevoimistelun tyttöjen SM-kilpailuissa Oulussa.  Neliottelun mestaruudet ratkottiin 23.3. ja Lindan nousu viime vuoden suomenmestaruuskilpailujen 25. sijalta oli huikea; Linda taituroi ehjällä neliottelulla upeasti kovatasoisen kisan kuudenneksi! 

Lauantain onnistumisten jälkeen pyrkiväläisväriä nähtiin upeasti myös kahdessa telinefinaalissa sunnuntaina 24.3.! Linda edusti hienosti sekä nojapuu- että puomifinaaleissa, ja karrutti itselleen samalla arvokasta kisakokemusta. Nojapuusarjaan sattui tällä kertaa yksi putoamainen, sijoituksena finaalissa hieno 7. sija. 

Puomilla Linda suoritti ensimmäistä kertaa sarjassaan uuden flikki-piiskavoltti -yhdistelmän. Ihan vielä ei vaikeaa yhdistelmää saatu suoritettua pysyvänä, mutta tästä on hyvä jatkaa kohti entistä loistokkaampia puomisuorituksia. Puomifinaalista Lindalle vakuuttava 6. sija!

Vuodessa ollaan otettu valtavia harppauksia eteenpäin ja samaan suuntaan jatketaan! Pyrkivä Gymnastics lähettää lämpimät onnittelut Lindalle, sekä valmennustiimille ja tukijoukoille huikeasta saavutuksesta <3

Oulun Pyrinnölle kiitokset huikeista kisajärjestelyistä!