Kotikisoissa loistettiin!

22.10.2023

Lämmin kiitos kaikille Pyrkivä Gymnasticsin kilpailuihin ja niiden järjestelyihin osallistuneille! Teimme yhdessä upean urheilutapahtuman!

Katso lisää kisakuvia jutun lopusta!

Kuva: Maria Sjöblom


Pyrkivä Gymnastics järjesti viime viikonloppuna naisten telinevoimistelun kilpa- ja maajoukkuelinjan luokkakilpailut sekä naisten ja tyttöjen näyttökilpailut. Lämmin kiitos kaikille mukana olleille voimistelijoille, valmentajille, tuomareille, katsojille, seuran työntekijöille ja talkoolaisille! Teimme yhdessä hienon tapahtuman


Ensimmäisenä kilpailupäivänä kisa-areenalle nousivat MJL 2. ja 3. luokkien sekä kilpalinjan H-luokan voimistelijat.

2. luokassa nähtiin kaksi Pyrkivä Gymnasticsin voimistelijaa; Emma Kervilä taituroi neliottelupisteet 44,600 ja nousi loppupisteissä hienosti sijalle 12. Stiina Nikkola voimisteli sijalle 19, yhteispisteillä 43,100.

3. luokassa Miisa Kuukasjärvi oli upeasti pisteillä 43,100 neliottelun neljäs. Linda Jewander voimisteli hienosti sijalle seitsemän, pisteillä 42,000. Lisäksi Miisa nappasi telinekohtaisista kilpailuista hypyn pronssia.

H-luokassa Alexandra Virko ansaitsi hienoilla suorituksillaan pronssia!


Lauantain staroja olivat B-luokan vanhempien, D-luokan ja näyttökilpailujen voimistelijat.

B-luokan vanhemmissa pyrkiväläisiä nousi upeasti kymmenen parhaan joukkoon. Emma Aaltonen voimisteli upeasti viidenneksi ja Iida Eko kahdeksanneksi. Giulia Sabbatini ja Iida Hämäläinen jakoivat hienosti yhdeksännen sijan. B-luokan vanhempien kilpailussa taituroivat myös Elli Aarrekorpi, Aamu Kallio, Helka Kivi, Emilia Käki, Louna Salmenniemi, Ilona Suvanto, Maria Cristea ja Iida Pomrén.

D-luokan nuoremmissa Siru Ilvander saavutti huikeat VII kategorian pisteet ja nappasi kilpailusta kultaa! Olivia Uutela nousi upeilla suorituksilla pronssille. Kympin joukkoon voimistelivat myös kahdeksanneksi sijoittunut Luna Sinisalo ja kymmenenneksi voimistellut Saara Kuusela. D-luokan nuorempien kilpailussa edustivat hienosti myös voimistelijamme Ilona Salokannel ja Iida Urponen.

D-luokan vanhemmissa Cecilia Iljamo voimisteli tyylikkäästi hopeaa! Hienoja suorituksia nähtiin myös voimistelijoiltamme Manteli Kuusistolta, Isla Pololta ja Lilja Alinilta.

Tyttöjen näyttökilpailussa nähtiin tyylikäs pyrkiväläisedustus. Emma Kervilä, Linda Jewander ja Stiina Nikkola voimistelivat taidokkaasti kovatasoisessa joukossa; Linda nousi hienosti kilpailun sijalle 13 pistein 40,550, ja Stiina nappasi pisteillä 39,150 sijan 16. Emma taituroi tällä kertaa vain nojapuilla ja puomilla.


Sunnuntain luokkakilpailuissa nähtiin suurin joukko seuran omia voimistelijoita.

Huikean kovatasoisessa B-luokan nuorempien kilpailussa nähtiin upeita suorituksia ja iso joukko B-luokan ensikertalaisia. Claudia Mattson taituroi hienosti kymmenen parhaan joukkoon sijalle 9! Kilpailussa edustivat tyylikkäästi myös voimistelijamme Mila Meriläinen, Miana Harmanen, Lotta Matomäki, Aida Meriläinen, Nella Lehtonen, Alma Rantala, Iitu Sainio ja Hulda Harju.

C-luokan nuoremmissa Pyrkivä Gymnasticsille huikea kaksoisvoitto; Sofia Laurila nappasi VII-kategorian pisteillä kultaa ja Minea Virtanen voimisteli upeasti hopealle. Siiri Kuusela nousi hienosti sijalle kahdeksan. Kisassa nähtiin myös taitavat voimistelijamme Lilja Moisio, Ellen Kiviniemi, Pinja Skog, Aava Kiviniemi, Essi Suomi, Pihla Salmela ja Aida-Elma Tammila.

C-luokan vanhemmissa Elina Immonen nousi häikäisevästi kilpailun hopealle! Lisäksi kisassa loistivat voimistelijamme Ida Correia Noca, Fiona Sundell, Kia Nieminen, Sylvia Seppälä, Sara Takarautio, Lily Virranheimo, Liina Hallamaa, Sonja Hakamäki, Aino Lehtimäki ja Miina Mäkitalo.

E-luokan nuoremmissa Amanda Aalto taituroi hienosti neljänneksi pisteillä 39,850.

E-luokan vanhemmissa Mona Nylund voimisteli pisteillä 40,800 tyylikkäästi neliottelun sijalle viisi. Amanda Kummala sijoittui hienosti sijalle 19. pisteillä 38,300.

F-luokan nuoremmissa Lumi Seppälä nappasi neliottelun kultaa yhteispisteillä 44,150. Silja Korhonen voimisteli tyylikkäästi sijalle viisi, pisteillä 42,600. Milla Nurmikko oli hienosti kisan 16., Kerttu Lehtonen 17., Isabella Kuzmanovski 18., Nanna Sintonen 19., Selma Tanttu 21., Helka Haanpää 26., Ilona Olenius 27., Hasania Bakkar 29. ja Myy Virtanen 32. F-luokan nuorempien telinekohtaisissa kilpailuissa Silja nappasi nojapuilta kultaa ja Isabella samalta telineeltä hopeaa. Lumi oli puomikisan ykkönen.

F-luokan vanhemmissa Mette Lindroos keräsi kasaan neliottelupisteet 41,550 ja nousi kilpailun viidenneksi. Esteri Kiili oli upeasti kisatauon jälkeen neliottelun kuudes pisteillä 41,200. Mette sijoittui telinekohtaisissa kilpailuissa hienosti nojapuiden hopealle ja permannon pronssille.


Onnittelut kaikille mukana olleille voimistelijoille ja valmentajille hienosta kisaedustuksesta! Katso kaikki kisatulokset tästä.


Kurkista kisatunnelmiin: Perjantai

Kurkista kisatunnelmiin: Lauantai

Kurkista kisatunnelmiin: Sunnuntai