Essille JPM-kilpailuista kaksi mitalia; joukkuekilpailun hopeaa ja nojapuiden pronssia! Onnea!

23.5.2023

Pyrkivä Gymnasticsin voimistelija Essi Keskitalo on saavuttanut tyttöjen Pohjoismaiden mestaruuskilpailuissa 20.-21.5.2023 kaksi mitalia! 

Joukkueena Suomen tytöt nousivat upeasti kilpailun toiselle sijalle. Joukkueessa voimistelivat Essi Keskitalo (Pyrkivä Gymnastics), Evelin Veistelehto (HIFK Gymnastics), Frida Virokannas (HIFK Gymnastics), Hertta-Sofia Hiekkataipale (Tampereen Voimistelijat) ja Liina Viheriäranta (Tampereen Voimistelijat). Kultaa kilpailussa vei Norjan joukkue, pronssi matkasi Ruotsiin.

Essi saavutti upeasti ensimmäisenä kisapäivänä paikan nojapuiden telinefinaaliin. Finaalissa sarja katkesi harmillisesti, mutta muuten erittäin siisti ja tyylikäs suoritus nosti Essin kolmanneksi! Essin kaulaan ripustettiin siis joukkuemitalin lisäksi henkilökohtainen JPM-mitali. Suuret onnittelut huikeasta kisamenestyksestä!

Lämpimät onnittelut myös Essin tukijoukoille sekä valmennustiimille Iira Murtonen, Sannamari Bly ja Maija Kyllönen!

Essin JSM- ja JPM-mitaleja juhlitaan mitalikahveilla Alfassa 25.5. klo 18.30. Tervetuloa!